VÝSTAVA S AUSTRALSKÝM OVČÁKEM
aneb na co si dát pozor a co si hlídat…

 

JEŠTĚ PŘED VÝSTAVOU:

Jak přihlásit Vašeho pejska na výstavu. Takových článků je na internetu spousty a platí to pro všechny stejně. Nemá tedy smysl se tady tím zaobírat. Počítáme s tím, že máte přihlášeno a výstava se blíží.


CO SE PO NÁS BUDE NA VÝSTAVĚ CHTÍT ANEB TEŽKO NA CVIČIŠTI, LEHKO NA BOJIŠTI…:

Trénink je nejdůležitější. Pokud chcete mít úspěch, je trénink takřka nevyhnutelný. Vzhledem k tomu, že je to obsáhlejší, tak si to rozdělíme na části:


PRÁCE S VÝSTAVNÍM VODÍTKEM:

Výstavní vodítko je nedílnou součástí každého opravdového šampiona. Proto i Vy byste si jej měli osvojit a umět s ním zacházet. Je několik typů: Látkový, řetízkový, ozdobný. Je jen na Vás, s čím se Vám dobře pracuje a na co je Váš pejsek zvyklý. Je potřeba pejska učit na tomto vodítku už před výstavou, neboť je to vodítko slabší a může být psům zpočátku nepříjemné. Je to jen o zvyku. Pamatujte, že výstavní vodítko VŽDY má mít pejsek co nejvýše! Ideálně pod tlamou a za ušima. Jen takto je Váš pes skvěle ovladatelný a nic ho neruší. Jakmile Vám vodítko sklouzne po chlupech dolů opět jej vyzvedněte nahoru. To se musí stát reflexem, o kterém nepřemýšlíte. Vodítko vždy co nejvýše!


POSTOJ:

Výstavní postoj (a skvělý postoj) je 50% úspěchu. A přitom není úplně nemožné se to naučit, neboť výstavní postoj je plný všemožných rovnoběžek a kolmic. Pokud jste kamarádi s matematikou, půjde Vám to samo. Základní postoj jest takový, kdy jsou přední nohy v rovině vedle sebe (z profilu jsou v zákrytu) a zároveň kolmo k podlaze. Zároveň hlava směřuje rovně dopředu a čenichová partie je v rovnoběžce se zemí a zároveň s horní linií pejska. Zadní nohy se posouvají do pozice, aby kost od paty k tlapce byla též kolmá k zemi. To je naprostý základ! Vypilovat ideální postoj není otázkou týdne, proto nezoufejte, když Váš pejsek nevypadá jako ten v časopise… Jen nekonečné opakování z Vás učiní profíka. Myslete na to, že i pejska by to mělo bavit, čili násilím úspěchu rozhodně nedocílíte. Doporučuji spousty pamlsků a ze začátku velmi odměňovat jakýkoli pokrok. Ze začátku postačí, když pejsek stojí, nehýbe se a nepřešlapuje nohama. Vždy je vhodné vše doplnit povelem: stůj, postoj, výstava nebo cokoli Vás napadne. Až pes pochopí, že se stojí, můžete zkoušet posouvat s packami podle návodu nahoře. Tady je dobrý pomocník, který Vám poví co je z pohledu rozhodčího vidět a co nikoli, případně Vám udělá fotky, abyste to viděli sami, jak pejsek vypadá. Pokud nemáte nikoho po ruce, můžete nacvičovat doma před zrcadlem či před obchodem s prosklenou vitrínou, kde vidíte, jak pejsek vypadá a co by potřeboval zlepšit. Jakmile pejsek vydrží stát, nechá si od Vás srovnat tlapky, je už na Vás, co vylepšíte k výsledné dokonalosti. Nezapomeňte trénovat postoj a i stavění do postoje v nejrůznějších chvílích a na různých místech (To, že Vám pejsek stojí doma v obýváku jako panenka, neznamená, že na výstavě předvede to samé! Na výstavě jsou spousty pachů, zvuků a rušivých vjemů… nezapomínejte na to!!!)... Můžete pejska motivovat hračkou či pamlskem, aby měl krásný soustředěný výraz (to chce ovšem ale důkladný trénink) a pak Vaše poloha – zda klečíte před pejskem nebo stojíte a pejska máte v pozici free nebo stojíte za pejskem. Na toto vše se bere zřetel a když jsou dva jedinci srovnatelných kvalit, může hrát roli opravdu sebemenší maličkost.


POHYB:

Zde Vám dřímá druhých 50% úspěchu. Australský ovčák je ovčácký pes a jejich nedílnou součástí je pohyb. Ten by měl být volný, lehký, plynulý, avšak dostatečně temperamentní. Zde se Vám potvrdí slova o důležitosti výstavního vodítka. Pokud pochopíte princip, je výstavní vodítko skvělé „kormidlo“ pro Vašeho pejska. Australáka předvádíme vždy v klusu – ani chůze, ani cval. Pejsek by Vám měl jít uvolněně vedle nohy s hlavou před sebe. Otáčení na ostatní pejsky, lelkování a další vylomeniny do předvedení v pohybu nepatří. Vždy je dobré mít s pejskem kontakt, aby věděl co se po něm chce a jak se toho docílí. Pes se musí v první řadě soustředit jen a jen na Vás!!! V jiném případě nemá cenu trénovat dál, pokud nejste v ten daný moment pro pejska středem vesmíru… Co se od Vás bude očekávat? Pohyb dokola – v kruhu. Je dobré mít nacvičeno z parku, či z parkoviště, že se prostě točíte a točíte. Jakmile to bude pro pejska rutina, ukáže ten kýžený volný pohyb. Druhá možnost je pohyb Ode mě ke mně. To můžete trénovat například se sloupem neboli čímkoli pevně stojícím. Sloup je pro nás rozhodčí a on chce vidět pohyb pejska zezadu – pokud poběžíte přímo od něj naprosto rovně, bude spokojený. Rychlost se zde může mírně snížit od pohybu dokola. Jakmile se zastavíte, je nutná otočka o 180 stupňů a opět přímočaře vyrazit ke sloupu. Vždy je důležitý pes! To, aby pes šel rovně, nekličkoval, nehopsal, nečuchal atd. … Pořád je mít třeba na paměti, že vodítko je co nejvýše! Ne v půlce krku!!! I zde je trénink alfou a omegou úspěchu. Výstavní pohyb je dobré trénovat na nejrůznějších místech s milionem rušivých vlivů (na rušném parkovišti, na zastávce MHD, prostě kdekoli…). Pejska stále po očku hlídáme, aby šel hezky a harmonicky a zároveň chválíme či chlácholíme, jak je šikovný. Tímto způsobem Vám pejsek bude při výstavě důvěřovat a projev bude o třídu lepší.


CO NEZAPOMENOUT DOMA:

V první řadě je to určitě pes (fenka), který by měl být připraven jak po fyzické stránce, tak i po psychické. Další ze čtyřlístku hlavních věcí je PAS - očkovací průkaz (s platným očkováním), dále pak rodokmen Vašeho pejska a vstupní list. Toto kvarteto je prostě svaté a vždy musí jet s Vámi. Další věci se ale můžou hodit, proto doporučuji vyčlenit jednu sportovní tašku na potřeby na výstavu. V takové tašce by mělo být výstavní vodítko, miska na vodu, ručník pro případ venčení v mokré trávě, hřebeny a kartáče, které jste zvyklí používat. Do zahraničí, kde to výstavní řád nezakazuje, můžete přibalit i lak či objemovou pěnu pro "zkrášlení" Vašeho chlupáče. Další z nepovinných, leč někdy užitečných věcí jsou nůžky, fén a další. Velmi praktická je také přepravka nebo klec, na kterou je pejsek zvyklý z domova a na výstavě v ní bude bezpečně odpočívat. Pro Vás se může hodit židlička pro dlouhé chvíle čekání, kterých je na výstavách více než dost. Mějte také na mysli, že psí výstava je společenská událost, vlastně taková soutěž krásy. Pejska se snažte udržovat v co nejvyšší čistotě po celou dobu výstavy a myslete i na sebe. Pokud nastoupíte do kruhu v holinkách a špinavé košili, zastíníte tak kvality Vašeho pejska a jednoduše mu to zkazíte! Proto se vyplatí mít s sebou nějaké „lepší“ oblečení. Opět se bavíme o dojmu, který z Vás musí sršet… Nekažte to svému pejskovi :o)


PO PŘÍJEZDU NA VÝSTAVU:

Všichni účastníci výstavy musí projít veterinární přejímkou. Není to nic jiného, než ukázání pasu (či očkovacího průkazu) veterináři, který zkontroluje očkování a pustí Vás dále. Je třeba myslet, že na průměrnou českou výstavu se hlásí okolo tří tisíc psů a všichni musí projít touto kontrolou, takže je normální, že si postojíte ve frontě, když tam nebudete velmi brzy (to samé platí s parkováním). Po veterinární přejímce se většinou dav vystavovatelů rozuteče ke svým kruhům (číslo svého kruhu už pravidelně najdete na stránkách výstavy pár dní před výstavou). U svého kruhu si vyberete místo, postavíte klec či přepravku a židličku a začíná Vám chvíle čekání na samotné posuzování. To se dá krátit s přáteli, které vídáte jen na výstavě nebo venčením pejska (není dobrá vizitka, když se Vám pejsek vyvenčí přímo v kruhu před zraky všech ostatních - zdravotní komplikace jsou samozřejmě výjimkou…). Na výstavě mějte vždy po ruce igelitový pytlík na "výrobky" Vašeho pejska. Po pár výstavách zjistíte, že to ale bohužel všichni nedělají, a tak je třeba stále koukat, kam šlapete.

Ještě před začátkem posuzování je zvykem si se vstupním listem dojít do svého kruhu pro desky, kde najdete číslo Vašeho pejska. Na vstupní list taky dostáváte katalog zpravidla hned u vstupu na výstavu. Ještě před posuzováním si můžete vzít Vašeho pejska do kruhu a potrénovat vše, co jste se naučili, v opravdovém kruhu. Pejsek nabere jistotu a pachy, Vy zjistíte, jak povrch klouže, kde se musí zatáčet a podobně. Až za sebou budete mít 50 výstav, tak takto trénovat samozřejmě nemusíte… Naši pejsci, ač většinou zkušení, vždy přivítají možnost se nezávazně proběhnout po ránu v kruhu. Lépe si uvědomí, že jsou na výstavě a jsou připraveni na to, co se po nich bude za chvilku chtít…


ZAČÍNÁ POSUZOVÁNÍ V KRUZÍCH:

Mějte na paměti, že naše plemeno začíná písmenkem A, takže přichází na řadu velmi brzy, nezřídka hned jako první. Proto jestli nemáte časovou rezervu a zaseknete se v koloně, nikdo na Vás čekat nebude! Pokud nejste majitelem (a vystavovatelem) pejska ve třídě štěňátek nebo dorostu, kteří nastupují jako první, je dobré sledovat práci rozhodčího. Co vyžaduje od Vás, od psa, jak se chová a na co kouká. Výhoda je si to rychle zesumírovat v hlavě a v kruhu nebýt zaskočen. To jsou vždy plusové body pro Vás. Chápu, že v kruhu udělá nervozita své, ale je třeba mít vždy připravenou odpověď na to, jak je pejsek starý a podobně. Blíží se Vaše chvilka v kruhu. Pejska vyndejte z přepravky s dostatečným předstihem, aby se stačil probudit nebo rozkoukat, nasaďte mu výstavní vodítko, upevněte na sebe číslo, které jste dostali v deskách, a vyčkejte, dokud Vás vedoucí kruhu nevyzve k nástupu do kruhu! Tam se zpravidla řadí pejsci podle čísel, čili je třeba i vědět, jaké mám číslo já. Třeba abych si s číslem 10 nestoupl za pejska číslo 6… :-D Jakmile je třída nastoupená, je dobré pejska postavit do výstavního postoje. Mnohdy je tento postoj jeden z nejdůležitějších. Většina rozhodčí si po nastoupení třídy projde celou řadu pejsků v postoji a podívá se na nastoupenou třídu jako celek. Pokud Vám pejsek stojí vzorně, jsou to pro Vás plusové body. Proto nebuďte nervózní a buďte na to připravení! Pokud budete lelkovat a rozhlížet se, pes Vám bude čuchat nebo sedět, jsou to body dolů… Malé shrnutí: Nastoupíme do kruhu, seřadíme se podle čísel a pejska postavíme, jak nejlépe umíme. Jedna velezkušená profesionální handlerka radí: Pokud jste v kruhu, neexistuje pro Vás nic jiného než Váš pejsek a rozhodčí! Na vše ostatní máte spousty času mimo kruh. Po shlédnutí třídy přichází na řadu jednotlivé posouzení každého zvlášť. Jestli je vás ve třídě víc, máte chvilku čas na oddech, poveselení pejska a tak. Jakmile přijdete na posouzení, rozhodčí zpravidla zajímají zuby (skus, případně plnochrupost), to ale máte nacvičené z tréninku, takže žádný problém, pak si většina rozhodčích pejska prosahá od hlavy k patě. V tomto momentu Vy jistíte pejska u hlavy, případně z druhé strany, než je rozhodčí. Pamlsek je vhodný na rozptýlení pejska od doteků rozhodčího. U psa se kontrolují dvě sestouplá varlata v šourku. Po tomto prosahání Vás rozhodčí vyzve buďto do postoje - druhý důležitý postoj, kde byste neměli zaváhat a nebo si Vás vezme na individuální posouzení v pohybu. Můžete čekat pohyb – ode mě ke mně nebo dokola, zřídkakdy trojúhelník. Vždy rozhodčího zajímá pes, čili pes musí běžet v zorném poli rozhodčího - nikoli Vy :o) Jakmile je na posouzení poslední pes (pokud to není zrovna ten Váš), tak je to signál pro to stavět pejska do postoje. Opět důležitého, neboť zde se už rozhoduje o pořadí. Sledujte Vašeho pejska, jestli je hodný a po očku sledujte rozhodčího. Pak je individuální, zda rozhodčí nechá běžet celou třídu najednou, nebo si poskládá pořadí pejsků a pak až Vás vyzve do pohybu. Je třeba být připraven na vše a stále platí - Můj pes, rozhodčí! Nic jiného…! Po tomto většinou přijde určení pořadí a je hotovo… Pokud jste vyhráli, půjdete většinou ještě do dalších bojů o vyšší tituly. Pokud jste třetí a hůře, můžete si u stolečku vyzvednout desky a vydat se za přáteli nebo na obhlídku stánků. Už nikam nepůjdete…


CO KDYŽ JSEM VYHRÁL?:

Máte-li pejska staršího devíti měsíců, pak už vždy bojuje o tituly… Každý titul je "vstupenka" k dalším titulům a takhle to pokračuje dále a dále :o) Uvedeme si proto pár různých příkladů (vše je smyšlené, jen pro Vaši lepší představu):

- Mám mladou fenku, která byla oceněna Výbornou a skončila druhá v pořadí. Pro nás výstava končí, už nikam nastupovat nebudeme (platí pro všechny typy výstav).

- Můj dospělý pes byl předveden ve třídě otevřené, dostal Výbornou a první místo s titulem CAC (nebo Vítěz třídy). My se ještě zúčastníme boje o nejlepšího dospělého psa (CACIB nebo Národní či Klubový či Krajský vítěz). V tomto boji skončíme na druhem místě, pro nás výstava končí, z Mezinárodní výstavy si vezeme i titul res.CACIB.

 

Manželé Švecovi 2013