Echo

kardiografické vyšetření zaměřené především na Patent Ductus Arteriosus (PDA). Jedná se o malou komunikační cévu mezi plicní arterií (vede krev do plic) a aortou (vede krev do celého těla).

PDA je důležité pro adaptaci, co se týče získávání kyslíku. Nenarozené štěně získává kyslík z mateřské krve, při narození se musí adaptovat na získávání kysliku pomocí plic, štěně začne dýchat a krev přes PDA přestane proudit. Během několika dnů by se mělo PDA uzavřít, jestliže se neuzavře, štěně zůstavá s PDA - rozsah postižení závisí na stupni patence - velikost otevření ductusu. Dědičnost je komplexní, to znamená že se na vzniku vady podílí genetika i faktory prostředí. Jde o nejčastěji diagnostikovaný defekt srdce u psů. Vyskytuje se u mnoha plemen a častěji u fen.

Jak jsme napsali výše, stupeň postižení závisí na velikosti defektu. Může to být v rozmezí od malého slepého váčku v aortě, který nezpůsobuje žádné problémy, po různý stupeň abnormálního toku krve přes ductus mezi aortou a plicní arterií. Nejčastěji dochází k proudění krve z levé strany srdce na pravou, krev z aorty s vyšším tlakem se dostává do plicní arterie. Dochází ke zvýšenému objemu krve v plicích a to má za následek tvorbu plicního otoku. Příznaky jsou kašel, omezení tolerance zátěže, hubnutí a eventuálně kongestivní selhání srdce. Bez chirurgického zákroku je pravděpodobný předčasný úhyn. Chirurgický zákrok se doporučuje provést u psů mladších 2 let u levo-pravého zkratu. Nejlepší je provést zákrok ve věku 8-16 týdnů, než dojde k vývoji nezvratných změn.

Psi s PDA by neměli být použiti v chovu.

 

Zdroj: AAvet

Nikola Kratochvílová 2012