Heimlichův chvat pro psy

Víte, co dělat, když se váš pes začne dusit? Znalost několika jednoduchých technik, jako např. PMS (přímá masáž srdeční) a Heimlichova chvatu pro psy, může být rozhodující při záchraně života. Ne vždy budete mít dostatek času, abyste psa odvezli k veterináři, a váš pes se může udusit.

Psi milují žvýkání kostiček, klacíků, hraček, ponožek a vůbec čehokoliv, co se jim vejde do tlamy. Někdy může takový předmět nebezpečně uvíznout psovi v krku nebo v průdušnici.

Pokud se váš pes dusí a sípe, snadno začne panikařit. Signálem, že se pse dusí, může být sípání, dávivý kašel, lapání po dechu, strkání tlapek do tlamy nebo třeba poulení očí.

Prohlédněte psovi tlamu a lokalizujte uvíznutý předmět.

Pokud se psovi nepodaří dostat předmět ven během několika vteřin vlastními silami, okamžitě mu prohlédněte tlamu. Při odstraňování čehokoliv z tlamy psa buďte velmi opatrní, protože byste mohli předmět snadno posunout dál do krku, poničit sliznici nebo kůstky v krku, nebo být ošklivě pokousáni.

  1.  Otevřete psovi tlamu. Položte jednu ruku na horní čelist tak, že budete mít palec z jedné strany a ostatní prsty ze strany druhé.
  2. Druhou rukou jemně tlačte na spodní čelist a mějte připravený ukazováček, abyste jím mohli psovi sáhnout do krku.
  3. Podívejte se psovi do krku, jestli v něm uvidíte uvíznutý předmět, a zkuste na něj dosáhnout prsty. Nesnažte se vytáhnout něco, co pouze nahmatáte. Psi mají velmi drobné kůstky, které podpírají jazyk. Mohli byste je snadno zaměnit za uvíznutý předmět a poškodit je. Pokud předmět v krku opravdu vidíte, odstraňte ho velmi opatrně. Mohli byste snadno předmět posunout dál do krku psa. Nesnažte se ani předmět vypáčit silou, pokud nejde snadno ven.

Pokračujte s nakloněním psa nebo Heimlichovým manévrem, pokud:

  •  v krku psa nic nevidíte
  •  se vám nedaří předmět snadno vytáhnout
  •  Váš pes upadne do bezvědomí


Naklonění psa

První možností je dostat předmět ven pomocí gravitace.

U malých psů: uchopte psa za stehna břichem k vám a jemně s ním zatřeste. U velkých psů: uchopte psa za zadní nohy z pozice na všech čtyřech a zvedněte je, jako byste tlačili trakař nebo kolečko. Pokud vyvěšení psa za nohy nepomůže předmět odstranit, přejděte na Heimlichův chvat.

 

Heimlichův chvat pro psy

Heimlichův chvat používejte pouze v případě, že se pes opravdu dusí uvíznutým předmětem, jinak mu můžete způsobit další zranění.

Buďte velmi opatrní a chvat neprovádějte velkou silou, jinak můžete psovi poškodit vnitřní orgány. Žebra jsou u psů mnohem pružnější než u lidí a jejich promáčknutím můžete rozhýbat plíce, což by nemuselo vyvinout dostatečný tlak na odstranění předmětu.

Technika je v podstatě stejná jako u lidí. Malé rozdíly jsou pouze mezi provedením u malého a u středního nebo velkého psa.

U malých psů:

  1. Klekněte si za psa, pes je čumákem směrem od vás.
  2. Rukama obejměte psův pas.
  3. Namísto pěsto použijte pouze klouby jedné ruky a umístěte je hned pod poslední žebra na měkkou část břicha.
  4. Druhou ruku položte na záda psa, abyste ho stabilizovali.
  5. Rychle a silně dloubněte psa do podbřišku klouby jedné ruky.
  6. Stiskněte podbřišek směrem dovnitř a vzhůru čtyřikrát až pětkrát. Neopakujte víckrát než 4x nebo 5x.
  7. Pokud si pes lehá, podepřete jeho záda jednou rukou a druhou tiskněte podbřišek směrem dopředu a nahoru.
  8. Prohlédněte psovi tlamu a odstraňte prsty jakýkoliv předmět, který lze odstranit.

Pokud se vám předmět nepodaří vyndat, budete zřejmě muset provést PMS, abyste psovi zajistili přísun kyslíku, zatímco vás někdo odveze k veterináři.

U středních a velkých psů:

  1. Postavte se za psa, pes je čumákem směrem od vás.
  2. Obejměte rukama pas psa.
  3. Jednu ruku sevřete v dlaň.
  4. Položte pěst (palcem nahoru) hned pod poslední žebra na měkkou část břicha.
  5. Druhou rukou překryjte pěst.
  6. Rychle a krátce stiskněte břicho za hrudním košem, dovnitř a nahoru směrem k zádům. Použijte přiměřenou sílu, abyste pohnuli celým tělem psa.
  7. Pokud se vám nepodaří dostat předmět ven, opakujte chvat, maximálně však čtyřikrát až pětkrát.
  8. Pokud si pes lehá, položte jako podporu jednu ruku na jeho záda a druhou stlačujte břicho směrem nahoru a dopředu.
  9. Prohlédněte psovi tlamu a odstraňte prsty jakýkoliv předmět, který lze odstranit.

Variantou Heimlichova chvatu je stlačování hrudníku namísto břicha.

  1.  Zatímco pes stojí, položte obě ruce po stranách jeho hrudníku a stlačujte ho dovnitř, působením rameny a lokty ve směru tlamy. Pohyb je podobný jako foukání dmychadlem do krbu nebo vyklepávání polštáře.
  2. Po dvou chvatech nechte psa odkašlat a/nebo prohlédněte psovi tlamu, zda lze nyní předmět vyndat. Pokud ne, opakujte chvat maximálně čtyřikrát.

Pokud se vám nepodaří předmět odstranit, možná budete muset provést dýchání z úst do čumáku nebo PMS, zatímco vás a vašeho psa někdo poveze k veterináři. Přečtěte si také náš článek PMS pro psy (kardiopulmonální resuscitace).

V případě, že váš pes ztratí vědomí kvůli ucpaným dýchacím cestám, na nic nečekejte a započněte dýchání z úst do čumáku a PMS ihned!

 

Copyright 2013 DogHeirs. Všechny práva vyhrazena.

Tímto chceme moc poděkovat týmu DogHeirs, že nám poskytli svůj článek k překladu a umožnili nám také použít obrázky v něm obsažené. Díky!

 

Překlad: Aneta Kottová, 2013