Chov australských ovčáků v číslech - 2018

Ke konci roku patří neodmyslitelně bilancování, opět tedy uvádíme čísla, jako shrnutí českého chovu Australských ovčáků za rok 2018. Opět jsme počítaly ze zdrojů na našem webu a zde je pro zajímavost výsledek.
V roce 2018 evidujeme rekordních 134 vrhůOproti loňsku počet vzrostl o 28. Drží si svou stoupající tendenci. Rozdíl mezi roky 2016 a 2017 byl pouze 9 vrhů a loni byla poprvé prolomena pověstná stovka. 

Bylo použito 56 českých krycích psů, v dvaceti případech šlo o zahraniční krytí a v deseti se jednalo o opakované spojení. Tato čísla jsou podobná těm loňským, tzn. byli více využíváni čeští krycí psi.
 
Štěňat se v tomto roce narodilo rekordních 875 a 22 z nich vedeme  jako vybarvených s  převažující bílou na hlavě nebo v nepovolených oblastech na těle.
 

Z 134 vrhů bylo 25 krytí zahraničních, za použití 20 psů. Tvoří cca 18 % z celkového počtu krytí.
 
Opakovaných spojení bylo 10 oproti loňským 6.
 
Vzrostl ovšem počet využití českých chovných jedinců, na 109 vrhů bylo použito pouze 56 psů z českých chovných psů, což je naopak rekordní počet
 

Nových chovatelských stanic s jejich prvním vrhem (tedy počet vrhů A) se rovná 19, což je zhruba 14 % z celkového počtu.

Importů do ČR evidujeme za uplynulý rok 14, z toho dokonce 4 ze země původu (USA).
 
 
 
Nejaktivnější chovatelskou stanicí v roce 2018 byla ch.s. Cofi Capito, a to se šesti vrhy za rok . S pěti vrhy se za ní zařadila ch.s.  
Carcassonne Tolugoa se čtyřmi ch.sSrdcové EsoPuella Fera a Colors of the Wind.
 
Nejvíce využívanými psy v českém chovu z hlediska narozených vrhů v roce 2018 se stali QUIET STORM Carcassonne Tolugo  a AS YOU WISH Kogito Easter s pěti vrhy. V závěsu za nimi se 4 vrhy pak:  Hearthside SPECTREEXCLUSIVE GitaronCAYUGA WILD MUSTANG FallcatJURÁŠEK Srdcové esoJOHNNIE Cofi CapitoMagic Fireball's MOMENTS OF HAPPINESSTriplemoon HOT APPLE CIDER a COOL WIND PUFF Herriko.
Nejvíce krytí v roce 2018 měl Triplemoon HOT APPLE CIDER.  
Podmínka, která limituje v klubu KCHMPP plemeníkovi počet vrhů za jeden kalendářní rok, byla na schůzi KCHMPP zrušena.
 
 
Změna údajů vyhrazena.
 

Děkujeme za přízeň, Váš tým správců.