VÝSTAVNÍ ÚPRAVA
AUSTRALSKÉHO OVČÁKA

Australský ovčák je pes se středně dlouhou srstí, psi - samci mají srst zpravidla delší než feny, hlavně v oblasti límce. Osrstění mělo původně australáka chránit před různými vlivy počasí tak, aby byli schopni pracovat celý den i přes nepřízeň počasí. Při jakékoli úpravě svého australáka mějte na paměti, že vše musí vypadat přirozeně. Není to pudl, abyste mu vystříhali, co vás napadne a kde vás to napadne :-) Úprava by měla pouze vyzdvihnout přednosti vašeho pejska, což si uvedeme na jednotlivých částech těla. Pamatujte si, že na 99% vašeho stříhání, budete potřebovat tzv. efilační nůžky, což jsou nůžky s jednou stranou klasicky rovnou a druhý nůž má na sobě zoubky. Viz obrázek efilačky.

Takové nůžky nestříhají rovně a také netvoří nevzhledné zuby. Srst stříhají pozvolna a vypadá to přirozeně. Australáček by měl být na výstavě vždy čistý a rozčesaný. Na koupání postačí jakýkoli šampon, který vždy musíte dobře vypláchnout. Nejlepší se jeví objemové šampony, které srst nadýchají. Vyčesávat byste svého pejska měli pravidelně, srst aussíků je nenáročná, samočístící, ale občas má tendenci se cuchat a to zejména v oblasti za ušima, límec či takzvané kalhotky na zadních nohách. Před výstavou byste pejska měli vykoupat a nejlépe i vyfénovat. Jakmile necháte mokrého pejska uschnout, velmi často se stane, že si chlupy přeleží v té nejméně vhodné poloze a chlupy pak trčí do všech stran. Idální je to v teplém počasí za sucha, kdy pejsek může v pohodě během chviličky uschnout venku. Nyní k samotnému stříhání:
 

TLAPKY
Tlapky jsou asi nejdůležitější, řekněme základní úpravou na australákovi. Je totiž veliký rozdíl mezi ostříhanou a neostříhanou tlapkou. Na tlapkách se stříhají chlupy mezi polštářky (lze rovnými nůžkami) a také přebytečné chlupy mezi prsty shora na tlapičkách. Kartáčem sčešete chlupy na pacce proti srsti, tím dlouhé chlupy mezi prsty zvednete a efilačními nůžkami ostříháte.


 

 

HLAVA
Na hlavě by se měly ostříhat pouze přerostlé chlupy na uších. Je to proto, aby vynikl celkový výraz a uši nebyly schované v chlupech. Hlava tak bude působit hladším - čistším dojmem. Nedoporučuji stříhat chlupy na hlavě jako takové, hlava australáčka nemá být kulatá, čehož někdy můžete při přehnané úpravě docílit. Měli bychom brát zřetel na tvar uší konkrétního pejska. Větší uši je dobré ostříhat více, naopak třeba nestejnoměrně nesené ucho lze zakrýt v delších chlupech. Je potřeba myslet i na to, že pokud se uši ostříhají, dojte tím k jejich odlehčení, takže lehké ucho může mít tendenci se stavět! Krásnými příklady na úpravu hlavy jsou obrázky 1 až 3, kde na obrázku 1 je australák s přerostlými chlupy, obrázek 2 tvoří dokonale upravené uši a obrázek 3 pak už přehnanou úpravu celé hlavy. 

ZADEČEK
Třetí základní částí na úpravu je zadeček. Platí to samozřejmě pro bezocasé aussinky, kdy chlupy na zakrnělém nebo okupírovaném ocasáky nemají být příliš dlouhé. Pokud chlupy necháte příliš dlouhé, může záď ausíka působit dlouhá. Ta má být ale podle standardu krátká a mírně spáditá. Navíc také neostříhané chlupy vzadu mohou vašeho aussíka opticky prodlužovat, ale standard říká NEPATRNĚ DELŠÍ NEŽ VYŠŠÍ. Takže přebytečné chlupy opět odstraníme efilačními nůžkami, kdy oblast ocásku stříháme postupně mírně shora a mírně zespoda. Chlupy by měly zůstat tak dlouhé, aby byla schovaná dírka :-) Hezky upraveným zadečkem je obrázek 4 a neupravený je pak na obrázku 5.


OSTATNÍ
Vše ostatní se musí stříhat opravdu s velkou mírou. Můžete nepatrně zastřihnout spodní linii vašeho australáčka. V oblasti hrudníku - pod předníma nohama bude srst delší než v oblasti slabin. Také můžete jemně zarovnat příliš dlouhé "záclonky" chlupů na předních nohách, stejně jako hustou srst vzadu na patách - vždy rovně. Vše ostatní by opravdu mělo zůstat přirozené.

 

Manželé Švecovi 2013