Spondyloza páteře (dále jen SA)

 

Jedná se o degenerativní onemocnění páteře, které vede ke vzniku výrůstků/ostruh na obratlech. Tyto výrůstky časem začnou vytvářet můstky, načež může dojít až ke srůstu páteřních obratlů.

Jedná se o artrotické onemocnění a proto je nutné očekávat, že se časem projeví i typické příznaky pro toto onemocnění. Je jím např. snížená hybnost páteře a bolestivost (pes může kulhat), která se často zhoršuje při změnách počasí nebo prochladnutí. Obecně je tedy dobré psa s SA v zimě zakrývat zateplenou vestou, čímž můžete částečně předejít bolestem. Je částečně geneticky predisponovaná, ale není zárukou, že se u štěněte, po rodičích s negativním nálezem, toto onemocnění nemůže objevit ve zvláště závažné formě. Popsáno bylo u všech věkových skupin zvířat, ale nejvíce postihuje starší psy.  Vzhledem k tomu, že ke zhoršení SA přispívá více faktorů, je vhodné udržovat optimální hmotnost psa. U obézních psů vzniká vyšší zátěž na kloubní systém a to může zapříčinit vyšší bolestivost.

Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá ve dvou hlavních věcech. Tou první je, že se nedá efektivně léčit a tou druhou, že je v podstatě bezpříznaková. Obvykle si majitel něčeho všimne, až když pes kulhá a pak několik měsíců řeší, kde si pes zranil packu.

 

Nikola Kratochvílová 2012