Štítná žláza

 

produkuje hormony Tetraidothyronine (Thyroxin nebo T4) a Triiodothyronine (T3) jsou dva nejdůležitější. Jejich základní funkce je produkce látky thyroxin - hormon štítné žlázy, který pomáhá v těle psa, aby jeho organismus správně fungoval.

FCE Štítné žlázy

Tyto hormony jsou přímo nezbytné pro život a mají mnohonásobné účinky pro metabolismus v těle, pro růst a pro vývoj. Hormony štítné žlázy jsou také ovlivněné produkcí hormonu dalších dvou orgánu:

a)hypofýza produkuje hormon TSH, který stimuluje funkci štítné žlázy.

b)hypothalamus produkuje hormon Thyrotropin - TRH


U zdravého psa se hormony štítné žlázy vylučují pozvolna do krevního oběhu a regulují metabolismus psa. Štítná žláza, produkující nedostatek hormonu (Hypothyroidismus), může vést ke zpomalení metabolismu a přebytek produkce (Hyperthyroidism) může vést až příliš aktivnímu metabolismu. Hyperthyroidism není příliš rozšířena a většinou jsou postiženi psi, kteří jsou zasaženi nádorem na štítné žláze. V této situaci T4 bude nad hladinou normálu a TSH pod hladinou.


Testy

Testy štítné žlázy a protilátek by se měly provádět a sledovat i u zdánlivě zdravých zvířat, aby se zhodnotil stupeň jejich zdraví pro chov. Běžné testy hodnotí funkci štítné žlázy měřením hladiny hormonu v krvi a to celkovou hladinu T4 a T3, a uvolněné T4 a TSH.
 

T3. T4, TSH, TgAA

Toto jsou testy, na základě kterých se hodnotí funkce štítné žlázy měřením hladiny hormonu štítné žlázy v krvi.

a) T3 a T4 úrovně se používají k zhodnocení funkce štítné žlázy

b) cTSH (canine Thyroid Stimulation Hormone) test, je v tuto chvíli test "zlatý standard", který měří funkci štítné žlázy. V tomto testu se měří hladina T4 v krvi před a šest hodin po podávání TSH

c) TgAA (Thyroglobulin Autoantibodies) - tento test ukazuje přítomnost autoimunního procesu v štítné žláze psa.


Co způsobuje Hypothyroidismus

Příčiny Hypothyroidismu se můžou rozdělit na Primární, Sekundární a Terciální. Primární příčiny jsou nejčastější a jsou spojené se štítnou žlázou jako takovou. Sekundární příčiny jsou spojené s hypofýzou, jako například nedostatek TSH. Terciální příčiny, jako je například nedostatek TRH, jsou spojené s Hypothalamem. Vysoké procento psů onemocní Hypothyroidismem následkem napadení štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Nejméně 50% postižení zvířat Hypothyroidismem je způsobeno lymfocytickým zánětem štítné žlázy. Výsledek toho je postupný zánik funkce buněk štítné žlázy, které produkují, ukládají a vylučují tyroxin - hormon štítné žlázy. Autoimunní zánět štítné žlázy je nejčastější příčina Hypothyroidismu u psů. Psi, kteří jsou v prvním roce života negativní, mohou se stát pozitivními i až ve věku 6-ti let. Proto je potřeba testy provádět každý rok nebo dva, aby se zjistilo, jestli se nevyvinulo onemocnění u toho daného zvířete.
 

Symptomy

Všechny abnormality přítomné na kůži, jsou typickými příznaky onemocnění. Suchá srst, nedostatek srsti, velmi často na ocase ("krysí ocas"), zadních končetinách nebo na bocích (který ale není z důsledku škrábání), řídnutí srstí po celém těle, nadměrné línání, maštění kůže, bakteriální záněty kůže, nadměrná pigmentace kůže, lhostejnost (pes by se akorát povaloval), nadměrné spaní, hledání teplého místa, kde se může stočit do klubíčka, přibíraní na váze i když není zvýšen příjem potravy, svalová nebo nervová slabost, abnormální oběh tepla v těle, nebo nepřítomnost oběhového tepla, falešná březost, neplodnost, chronický zánět uší, záchvaty, lícní opuchlost ("smutný výraz"), náhlé změny v povaze.

 

Diagnostika

Hypothyroidismus se prokazuje krevními testy, kterými se měří hladina hormonů štítné žlázy. Existuje mnoho druhů testů. U T4 a TSH a FT4D můžeme říct, že jsou jedny z nejlepších pro diagnostikování hypothyroidismu, ale nejsou schopny odhalit jeho příčinu. TgAA (Thyroglobulin Autoantibody), který přesně určuje lymfocytický zánět štítné žlázy. Tyto tři testy, pokud se dají dohromady, dávají nejlepší diagnózu na onemocnění štítné žlázy. První dva testy prokazují, jestli pes má nemocnou štítnou žlázu a poslední, jestli toto onemocnění má jako vrozené.

 

Laboratoře:

 

Nikola Kratochvílová 2012