Chov australských ovčáků v číslech - 2019

Ke konci roku patří neodmyslitelně bilancování, opět tedy uvádíme čísla, jako shrnutí českého chovu Australských ovčáků za rok 2019. Opět jsme počítaly ze zdrojů na našem webu a zde je pro zajímavost výsledek.
V roce 2019  evidujeme 121 vrhůPoprvé má tak chov AUO v ČR klesající tendenci. Oproti loňsku počet klesl o 15 vrhů (což je zhruba jeden bohatý kalendářní měsíc).  V počítání není zahrnut jeden vrh, který se mohl narodit koncem prosince 2019 a nemáme zatím o něm informace.

Bylo použito 56 českých krycích psů, v 34 případech šlo o zahraniční krytí a v 6 se jednalo o opakované spojení. To znamená, že byl využit totožný počet z českých krycích psů jako v roce 2018. 

 
Štěňat se v tomto roce narodilo cca 850 a zhruba 5 % z nich vedeme  jako vybarvených s  převažující bílou na hlavě nebo v nepovolených oblastech na těle či jinak nestandardně zbarvená (spočítána byla štěňata chovateli nahlášená jako nestandardní). Nově se letos začíná objevovat testování na SINE inzerci v SILV genu, neboli "přítomnost a podobu" merle genu, která objasňuje spousty důvodů pro nestandardní zbarvení srsti. Někteří psi zahrnutí v našem "nestandardním označení" již tento test mají a my toto testování považujeme za velký krok kupředu. Více se chceme testování věnovat v samostatném článku.
 
Průměrný počet štěňat na vrh byl 7.
 

Z 121 vrhů bylo letos rekordních 34 zahraničních - za použití 29 psů. Tvoří cca 28 % z celkového počtu krytí, což je zatím nejvyšší dosažený poměr.
Nejvíce využíván byl pes Mystic Highland GOT A STAR se 3 narozenými vrhy (otec
VAN MORRISON del Whymper delle Grandes Jorasses , sám v ČR otec 3 vrhů, x matka Bleu Royal CRIME DIVA, dcera Thornapple UNCLE SAM WANTS YOU, který zde působil jako chovný pes v letech 2014-2016, otec 9 vrhů).
Dále se 2 vrhy Moonbaby's WORLD TRAVELER, McMatt Graffiti KISS ME NOW (jeho syn MALTECO Cofi Capito viz níže)  a v ČR odchovaní, nicméně v zahraničí vlastnění psi DROWSE EVENING Majlia (jeho otec CURACAO Cofi capito letos v ČR 2 vrhy, celkem v ČR 15) a APPLE WHITE POPPY Meadowville.
 
Opakovaných spojení bylo 6 oproti loňským 10, v roce 2017 jich bylo také 6.
 
 
Počet využití českých chovných jedinců se drží na stejném počtu, na 86 vrhů bylo použito 56 psů z českých chovných psů, 21 z nich mělo více než jeden vrh. Z těchto 56 psů bylo 9 do ČR importováno, zbytek odchován na našem území.
 
Nejvíce využívanými psy v českém chovu z hlediska narozených vrhů v roce 2019 se stali:
 
-Triplemoon HOT APPLE CIDER s 5 vrhy (import RUS, dědeček Vinelake's DREAMFINDER, import z USA do ČR a otec 4 vrhů). 2018 měl Cider vrhy 4.
GRAN TORINO Od Halířů se 4 vrhy (ze zahraničního krytí; dále byli využiti i jeho vrhoví bratři GREAT GERONIMO od Halířů se 2 vrhy a GREY FANTOM Od Halířů s 1 vrhem).
TWINKLE DIAMOND Motopies se 4 vrhy (import Polsko; jeho syn QUIET STORM Carcassonne Tolugo měl r.2018 5 vrhů, r. 2019 2 vrhy.).
JIM Cofi Capito se 4 vrhy (otec jako u nejvíce využívaného zahraničnéího plemeníka také VAN MORISSON del Whymper delle Grandes Jorasses; bratr JOHNNIE Cofi Capito měl 2 vrhy, sestry JOMAYA Cofi Capito a JUST SOFIE Cofi Capito po 1 vrhu, polobratr ze strany matky DAVIDOFF Cofi Capito 1 vrh). 
Potomci VAN MORISSON del Whymper delle Grandes Jorasses tedy v roce 2019 měli v ČR 8 vrhů.
 
 
Tři vrhy neměl nikdo a po dvou vrzích se letos stalo otci 17 psů:
- Bratři FRISCO NIGHT Puella Fera a FINALLY THE BEST Puella Fera oba po 2 vrzích (ze zahraničního krytí, polosestra z otcovy strany HARMONY'S BLACK KISS Labakan Slovakia 1 vrh.)
DROOPY West Silmaril a polobratr CURACAO Cofi capito po 2 vrzích (polobratr AQUAMARINE HEART Aneleh Czech 1 vrh, polosestra CITADELLE Cofi Capito 1 vrh, polobratr EZOP Amazonka 1 vrh, polosestra ESTATE Cofi Capito... všichni příbuzní přes otce Bayshore Stonehaven CAT'S HAT TRICK, kterýměl sám v ČR 8 vrhů).
BRIGHTON Sunny Heights (polosestry FANTASTICA Šťastný koutek  a AS SECRET STRIKE Puella Fera 1 vrh).
MALTECO Cofi Capito (viz zahraniční krytí u otce; sestry MEDELLIN Cofi Capito a MAXIME Cofi Capito po 1 vrhu).
GOLIÁŠ Srdcové Eso  a jeho syn ADWIN ELITE LOOK Sunshinewood (dcera Goliáše OLYMPIA Emily Bohemia , CALAMITY MINNIE Zelené návršíADDISON RED ROSE Sunshinewood a AIWA LITTLE PRINCESS Sunshinewood po 1 vrhu).
POLAR EXPRESS Great lady (sestry PASSION FLOWER Great ladyPRINCESS HEART Great lady, PENNY LANNE Great lady a dcera  TEREZKA Emily Bohemia po 1 vrhu).
EXCLUSIVE Gitaron
BOOMERANG Valkar
CARDINAL RIVER Černý kondor (syn SUN AFTER THE STORM Carcassonne Tolugo a dcera SNĚHURKA Svěží vítr po 1 vrhu).
QUIET STORM Carcassonne Tolugo (viz výše).
HANK'S DADDY BLUES de L'Oree des Charmois (dcery AMONITE Diamantové tlapkyATTEIRRAH Emiharr a ATAECINA AIGLA Apeiron po 1 vrhu).
ARAMIS THE CAVALIER Amaranthville (sestra AMIABLE ANASTASIA OF Amaranthville, polobratři po otci FULL SPEAD AHEAD! Dreamfinder, NOW OR NEVER Carcassonne Tolugo a NEED FOR SPEED Carcassonne Tolugo , polosestra Silver Dream AUSSIE'S OH MY BABY 1 vrh).
JOHNNIE Cofi Capito (viz výše)
- GREAT GERONIMO od Halířů (viz výše).


Importů do ČR evidujeme za uplynulý rok 15, z toho 2 ze země původu (USA), loni (2018) evidujeme importů 14, z toho 4 z USA.

 
Nových chovatelských stanic s jejich prvním vrhem (tedy počet vrhů A) se rovná 20, což je zhruba 17 % z celkového počtu., v roce 2018 bylo takových vrhů 19.
 
Nejaktivnější chovatelskou stanicí v roce 2019 byla ch.s. Cofi Capito, a to s osmi vrhy za rok (z toho 2 zahraniční). To je zatím nejvíce vrhů za rok regsitrovaných na ch.s. v historii .
 S pěti vrhy (z toho 2  zahraniční) se za ní zařadila ch.s.  
Carcassonne Tolugoa se třemi ch.sApeironAussieland (1 zahraniční), Fallcat (všechny 3 zahraniční), MajliaKascaro (všechny 3 zahraniční), od Halířů (1 zahraniční), Srdcové Eso (2 zahraniční), Šťastný koutek (2 zahraniční) a z Radlické čtvrti.
 
 
Změna údajů vyhrazena.
 

Děkujeme za přízeň a těšíme se na další splupráci, Váš tým správců.