Chovatelské stanice zahraničí

Hemangiosarkom



Hemangiosarkom u psů je agresivní maligní tumor buňěk cév. Dg. Hemangiosarkomu je vážná. Vzhledem k tomu, že tyto nádory začínají v cévách, jsou často naplněny krví a když se tento nádor rozpadne, tak může způsobit problémy s vnitřním nebo vnějším krvácením.

Může vzniknout z jakékoliv tkáně, kde jsou krevní cévy. Obvykle se objevují v kůži, měkkých tkáních, slezině nebo játrech. Nejčastějším místem je slezina. Jsou vysoce metastatické a často se rozšíří až do mozku, ale také do plic, srdce, ledvin, kosterních svalů a kostí.

Kožní hemangiosarkom

Kožní forma hemangiosarkomu je chirurgicky nejsnadněji odstranitelná a má největší potenciál pro úplné vyléčení. Kožní forma vypadá jako růžový nebo černý srůst na kůži- Tato forma je spojena s vystavením se slunečnímu záření a proto má tendenci se tvořit na kůži bez srsti (jako je břicho) nebo v oblastech s bílou srstí.

Viscerální hemangiosarkom – slezina
Slezina je velký břišní orgán, který, i když není životně důležitý, slouží k důležitým funkcím krve a lymfy. Slezinné srůsty mají nešťastnou tendenci se otevírat a silně krvácet, bez ohledu na to, zda jsou benigní nebo maligní. Odstranění sleziny ukončí náhlé krvácení. Sarkom se šíří rychle.
Bez odstranění sleziny nelze zjistit, zda je hemangiosarkom benigní nebo maligní.

Viscerální hemangiosarkom – srdce
Podobně jako slezinný hemangiosarkom má tendence silně krvacet v místech srůstů. Srdce je uzavřeno v místě nazývaném „perikardium“. Když hemangiosarkom krvácí, krev naplní perikaridum, dokud není tak plné, že je srdce uvnitř pod silným tlakem. Toto se nazývá perikardiální výpotek.

Příčiny:
Kožní forma hemangiosarkomu je spojena a vystavení se slunci. Není jisté, jaké jsou příčiny u jiných forem tohoto onemocnění. U člověka se projevuje vystavením určitých chemikálií, jako je vinylchlorid. Z důvodu zvýšeného výskytu u některých plemen se zdá, že genetická predispozice je jednou z několika pravděpobodných příčin.

Rizikové faktory:
Hemangiosarkom je nejčastější u psů než u jiných druhů zvířat nebo člověka. Obvykle se vyskytuje ve středním věku psa od 6 – 13let, i když se to projevilo i u psů mladších jednoho roku. Největší výskyt je u středně velkých plemen. Nejběžnější hlavní výskyt této rakoviny je na slezině. Jiná primární místa zahrnují srdce, játra, kůži a kosti.

Symptomy
Vzhledem k tomu, že hemangiosarkomy se nejčastěji vyskytují ve vnitřních orgánech, neexistují téměř žádné zjevné symptomy před nástupem závažných klinických příznaků onemocnění. Známky tohoto onemocnění jsou obvykle výsledkem rozpadu nádoru, který způsobuje krvácení. To může nastat bez jakéhokoli varování a příznaky budou záviset na tom, kde se nádor nachází. Nejčastějším příznakem bude viditelné podkožní krvácení, někdy v podobě krvácení z nosu. Pes se snadno unaví, nevysvětlitelná slabost, bledé zbarvení dásní, potíže s dýcháním, otoky břicha, záchvaty, abnormální srdeční rytmy, kolapsy, deprese,...
Pokud se nádor nachází na slezině nebo v játrech, klinickými příznaky jsou způsobené prasknutím nádoru a následným krvácením do břicha. To způsobuje anémii, slabost a pokud je krvácení těžké, tak se dostaví kolaps. Dásně mohou být bledé nebo bílé.
Pokud se nádor nachází v srdci, klinickými příznaky jsou slabost, kolaps, potíže s dýcháním, nárůst tekutiny v břiše. Toto je obvykle způsobeno vznikem tekutiny kolem srdce.
Pokud se nádor vyskytuje v kůži, tak je v kůži cítit hrudka. Hmota se může zvedat nebo krvácet. Když se nádor vyskytuje v kostech, tak může způsobovat bolest a nepohodlí. Na některých místech, jako jsou žebra, může být nádor cítit jako pevný otok kostí.

Prognóza
Hemangiosarkom je zřídka léčitelný a dlouhodobá prognoza tohoto onemocnění u psů je velmi špatná. Psi s postižením vnitřních orgánů žijí v průměru pouze 2. měsíce. Psi, kteří nemají identifikovatelnou metastázu a jsou léčeni chemoterapií, žijí v průměru 6 – 10. měsíců.

Zdroj:
http://www.caninecancer.com/hemangiosarcoma/

Databáze ostatních onemocnění a vad s genetickou predispozicí. Seznam AUO s  potvrzenou např.: srdeční vadou, špatnou funkcí štítné žlázy, kryptorchismem, lymfomy, atd.
Veškeré údaje jsou zveřejněny se souhlasem majitele AUO. Tyto zveřejněné informace mohou pomoci chovatelům  k co nejvhodnějšímu sestavení chovného páru při minimalizování rizika výskytu ostatních vrozených vad . Děkujeme všem odvážným majitelům a chovatelům, kteří se nebojí  zveřejnit informace o svých psech/odchovech, kteří trpí těmito vrozenými vadami.

Vrozené srdeční vady
Jméno psa Otec Matka Datum narození Pohlaví Datum diagnostiky Přidáno do DTB

GUESS WHO I AM Dreamfinder

Vinelake's DREAMFINDER

Prosto Chudo FLEURY RED CATAWBA

4.3.2015

20.2.2016

13.1.2018


Průběh nemoci
Anamnéza: únava či zadýchávání při hře nebo běhu. Klinické vyšetření:  puls pevný, synchronní, rytmus občas „ cválavý „  srdeční ozvy vlevo v p.o. pulmonale  se slyšitelným šelestem II-III/VI
RTG: Vše ok EKG: Nález zatím bez známek výrazného pravostranného zvětšení ECHO: výrazné turbulentní víření na pulmonální chlopni , regurgitace na pulmonální chlopni. Dg: Pulmonální stenóza ( PS )  a insuficience pumonální chlopně  susp
DESTINY Allegro Assai FERRERO ROCHER Great Lady DONA Mladá živa 19.9.2013 2013 14.1.2018
Průběh nemoci Problémy nastaly v půl roce, jako psincový kašel. Byli posláni na endoskopické vyšetření, rtg hrudníku. Dg.: Dilatační kardiomyopatie

 

 

->Hemangiosarkom<-
Jméno psa Otec Matka Datum narození Datum úmrtí Pohlaví Datum diagnostiky Přidáno do DTB

CASSIAN z Kamilkové zahrady

CHUPACHUPS del Whymper delle Grandes Jorasses

BURNING HEART Puella Fera

14.5.2008

14.6.2017

2017

13.1.2018



Průběh nemoci
Jednoho rána se pejsek nemohl postavit na nohy. Na veterině zjištěň prakticky žádný cit do nohou. Vypadalo to nejdříve na neurologický či ortopedický problém. Doporučena magnetická rezonance. Udělané vyšetření krve při kterém byla zjištěna anémie. Na veterině zjištěn prasklý nádor na slezině díky němuž vzniklo krvácení do břicha. Slezina byla odstraněna. Nezjištěno žádné další rakovinné bujení. Po vyndání stehů opět krvácení do břišní dutiny. Výrazné zhoršení zdravotního stavu. Majitelé se rozhodli pro eutanázii.

První pomoc

Víte, co dělat v případě, že váš pes náhle přestane dýchat? Když se váš pes dusí nebo má jiné dýchací potíže, někdy stačí znát pár jednoduchých postupů, kterými mu můžete zachránit život. Někdy totiž nemáte dost času, abyste se dostali k veterináři dřív, než bude pozdě.

Pokud vašemu psovi uvízne v krku cizí předmět, je důležité se ho snažit dostat ven ještě předtím, než započnete srdeční masáž. K tomu vám nejlépe poslouží Heimlichův chvat.

 

Masáž srdce u psa

NMS (nepřímá masáž srdeční) zajistí správnou funkci mozku, než dojde k obnovení správné cirkulace krve a dýchání.

Signálem k nutnosti NMS může být bezvědomí, nedostatek vzrušivosti, fyzické indispozice nebo třeba mžikání očí. Tyto symptomy mohou být důsledkem vyčerpanosti, dušení, elektrického šoku nebo jiných kritických situací.

Následující informace byly aktualizovány na základě nejnovějších doporučených návodů, jak nejlépe resuscitovat psy a kočky při zástavě srdce.Ty navrhuje první výzkum založený na reálných a doložitelných situacích, publikovaný v červnu 2012 společností RECOVER (Reassessment Campaign on Veterinary Resuscitation). Tato studie doporučuje několik aktualizací ke stávající metodě NMS u psů:

  • Provádět 100 – 120 stlačení hrudníku za minutu

  • Provést 30 stlačení hrudníku následovaných 2 vdechnutími z úst do čumáku

  • Doporučení, jak nejlépe provést stlačení hrudníku / masáž srdce u různých typů hrudníku a velikostí psů (viz. obrázky níže)

 

Klíčem k úspěšné NMS u psů je abeceda :)

  • A nebo-li airway (dýchací cesty)

  • B nebo-li breathing (dýchání)

  • C nebo-li cardiac compression (srdeční masáž)

K úspěšnému zvládnutí abecedy dodržujte následující kroky:

 

  1. Položte psa na rovný povrch a mírně mu zakloňte hlavu. Tak zajistíte průchodnost cest dýchacích. (Současná praxe doporučuje psa pokládat na pravý bok, abyste měli jeho srdce směrem k vám, avšak poslední výzkum prokázal, že obě polohy na pravém i levém boku jsou v pořádku.)

  2. Otevřete psovi čelisti a zkontrolujte, zda pes nemá ucpané dýchací cesty cizím předmětem. Pokud ano, pokuste se předmět odstranit. K tomu vám nejlépe poslouží Heimlichův chvat pro psy.

  3. Vezměte do dlaní čumák psa tak, aby mu koukaly pouze nosní dírky. Vdechněte vzduch do nosních dírek 5x až 6x (krátké rychlé dechy) a ještě jednou, v závislosti na velikosti psa. Malí psi a štěňata potřebují krátká a mělká vdechování. Větší psi naopak vyžadují delší a hlubší vdechování. Pokračujte s dýcháním do čumáku s frekvencí jednoho vdechnutí každé tři sekundy nebo 20 vdechnutí za minutu.

  4. Zkontrolujte tep psa přitlačením prstu na vnitřní stranu stehna hned nad kolenem. Pokud puls necítíte, položte ruku přes klenbu hrudního koše v místě, kde se loket dotýká prostředku hrudníku. Pokud stále puls nenahmatáte, požádejte někoho, aby prováděl dýchání z úst do čumáku, zatímco vy nebo jiná osoba bude dávat srdeční masáž. Pokud nikoho nemáte po ruce, budete toto všechno bohužel muset zvládnout sami.

  5. Stlačujte psovi hrudník (srdeční masáž) umístěním obou rukou dlaněmi dolů na klenbu hrudního koše psa. U většiny psů můžete srdeční masáž provádět v nejširší části hrudníku, zatímco pes je v poloze vleže na boku.

    • U psů s hlubokým a úzkým hrudníkem (např. greyhound) stlačujte hrudník blíž k podpažní jamce, přímo nad srdcem.

    • U plemen s hlubokým širokým hrudníkem (např. anglický buldok) položte psa na záda a stlačujte přímo hrudní kost (přímo nad srdcem) stejně jako u lidí.

    • U menších psů (a koček) můžete srdeční masáž provádět pouze jednou rukou, kterou obejmete hrudní koš a tedy i srdce, nebo oběma rukama přes žebra.

    • U velkých psů položte jednu ruku přes druhou. U malých psů a štěňat položte na hrudník jednu ruku nebo jen palec.

  6. Stlačujte hrudník psa rychle a krátce 30x za sebou a potom mu dejte dvě dýchání z úst do čumáku. Pak zkontrolujte, zda pes nabyl vědomí. Pokud ne, pokračujte v srdeční masáži v cyklech 100 až 120 stlačení hrudníku za minutu (stejný rytmus jako u lidí).

  7. Provádějte PMS ve dvouminutových intervalech a vždy mezi nimi zkontrolujte, zda se psovi obnovil dech a vědomí.

 

Ideálně byste měli provádět NMS cestou k veterináři. Pokud to není možné, kontaktujte vašeho veterináře ihned poté, co pes začne znovu dýchat.

Následující obrázky ilustrují srdeční masáž u různých typů hrudního koše psa. Obrázek A ukazuje techniku u většiny psů. Srdeční masáž je zde prováděna v nejširší části hrudníku, zatímco pes leží na boku. Obrázek B ukazuje techniku u psů s hlubokým úzkým hrudníkem.Obrázek C pak techniku masáže u psů s hlubokým širokým hrudníkem.

U malých psů a koček můžete provádět srdeční masáž dvěma způsoby. Obrázek A ukazuje způsob, kdy obejmete jednou rukou hrudní koš zvířete, druhou pak podepřete záda. Obrázek B znázorňuje srdeční masáž oběma rukama.

Na tomto videu je názorná ukázka NMS u psů. Poznámka: Toto instruktážní video doporučuje poměr patnácti stlačení hrudníku na jedno vdechnutí. Studie z června 2012 doporučuje třicet stlačení hrudníku následovaných dvěma vdechnutími.

 

Na videu níže uvidíte Rona Pace, jak díky NMS zachraňuje život boxerovi Sugar. Ron o tom napsal: „Majitel Canyon Crest K9 Training Center, Ron Pace, zachraňuje život boxerovi Sugar během běžné tréninkové lekce, kdy Sugar najednou dostává křečový záchvat. Sugar přestal dýchat a skácel se k zemi. Ron požádal svého asistenta, aby vše natočil na svůj iPhone, aby veterinář viděl, co se přesně odehrávalo. Požádal majitelku, aby dala ruku na stranu a on tak mohl vidět, zda Sugar dýchá. Nedýchal. Ron okamžitě započal PMS. Sugar nedýchal po dobu dvou minut, nakonec ale opět nabyl vědomí. Po úspěšné resuscitaci odvezli Sugar k veterináři. Později se ukázalo, že Sugar trpí kardiomyopatií. Věříme, že Sugar nenese své jméno náhodou (Sugar = cukřík, pozn. AW). Ron Pace svůj život totiž zasvětil speciálnímu výcviku psů, aby dokázali varovat svoje pány diabetiky v případě nebezpečného poklesu hladiny cukru v krvi.“

Reference

Copyright 2013 DogHeirs. Všechna práva vyhrazena.

 

Tímto chceme moc poděkovat týmu DogHeirs, že nám poskytli svůj článek k překladu a umožnili nám také použít obrázky a videa v něm obsažené. Díky!

Překlad: Aneta Kottová 2013

SEZNAM GENETICKÝCH LABORATOŘÍ

 Kliknutím na název laboratoře budete přesměrování na její webovou stránku

Ceny jsou uvedené za jednoho psa bez slev v laboratořích.

Onemocnění Laboratoř Cena cca
CD Optigen 3900Kč
  Paw Print Genetics ???
     
CEA Optigen 4300Kč
  Paw Print Genetics ???
  Laboklin 6300Kč
  Slovgen 1600Kč
  Euro Vetgene 1600Kč
  Labogen 4000Kč
  Animal Gentics 3400Kč
  Vetascien 1500Kč
     
CMR1 Vetgen 1600Kč
  GenSol 1000Kč
  Animal Gentics 1100Kč
  Slovgen 1000Kč
  Genomia 1100Kč
  VHL Genetics 1100Kč
  Optigen 2300Kč
  FeraGen 1900Kč
     
DM (degenerative myelopathy) OFFA 1600Kč
  DDC Veterinary 1400Kč
  Animal Gentics 1200Kč
  GenSol 1000Kč
  Laboklin 2000Kč
  Vetascien 1800Kč
     
HSF4 Animal Gentics 1100Kč
  Animal Health Trust 1500Kč
  Optigen 2400Kč
  Paw Print Genetics ???
  Vetgen 1600Kč
  Vetascien 1500Kč
  Genomia 1050Kč
  Laboklin 1500Kč
     
Hyperuricosuria Animal Health Trust 1500Kč
  Paw Print Genetics ???
  Vetgen 1600Kč
  UC Davis - VGL 1200Kč
  VetNostic 1600Kč
  DDC Veterinary 1400Kč
  Genomia 1200Kč
     
MDR1 Health Gene 1800Kč
  Washington State University 1700Kč
  Genomia 1400Kč
  Animal Gentics 1300Kč
  Laboklin 1500Kč
  Slovgen 900Kč
  Vetascien 1500Kč
     
PRA Optigen 4700Kč
  Slovgen 1000Kč
  Laboklin 4500Kč
  Vetascien 1500Kč

 

Degenerativní myelopatie

DM byla původně považována za chorobu specifickou pro německé ovčáky, ale časem se ukázalo, že jsou postižena i jiná plemena a mezi ně patří i australský ovčák.

DM je progresivní neurodegenerativní onemocnění míchy. Rané stádium choroby se projevuje ubýváním bílé hmoty míšní, především v hrudní oblasti páteře. Dochází tak k postupnému narušování systému “drah” vedoucích signály z mozku do cílového místa a tedy ke zhoršené schopnosti ovládat zadní, a v pozdějším stádiu nemoci, i přední končetiny. Klinickým projevem u zvířat postižených tímto onemocněním je charakteristický styl chůze, který se projevuje ztrátou koordinace a rovnováhy. Mezi další projevy patří inkontinence a postupné ochrnutí dýchacích svalů. Všechny změny provázející degenerativní myelopathii jsou nevratné a zhoršující se ve svém projevu. První příznaky nemoci lze pozorovat přibližně ve věku osmi let a celý proces může trvat až  tři roky, v případě, že majitel dříve nezvolí k euthanázii zvířete. DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete.

Na základě rozsáhlé genetické analýzy srovnávající zdravé a nemocné psy několika plemen se v roce 2009 podařilo americkému týmu vědců identifikovat pravděpodobnou příčinu tohoto onemocnění. Důvodem je bodová mutace v genu označovaném jako SOD1. Každý jedinec má ve svých buňkách dvě kopie tohoto genu a DM se klinicky projeví pouze v případě, že jsou obě kopie genu poškozené (mluvíme o recesivním typu onemocnění). U jedinců s jednou poškozenou (tzv. mutovanou) a jednou “normální” kopií genu nebo s oběma “normálními” kopiemi ke vzniku onemocnění nedojde. Přestože je DM silně determinována geneticky, podobně jako u dysplazie kyčelních kloubů (DKK), důležitou roli mohou hrát i podmínky vnějšího prostředí. Mezi významné faktory patří hmotnost psa, pracovní či sportovní zátěž, ustájení a celkový zdravotní stav zvířete. Z tohoto důvodu nelze s absolutní jistotou prohlásit, u zvířat s oběmi poškozenými kopiemi genu SOD1, které zvíře bude zdravé a které nemocné, ani na základě genetických analýz. Nicméně u takovýchto jedinců je pravděpodobnost propuknutí choroby velmi vysoká.

Výsledky testů se dají použít jako užitečná informace při sestavování chovných párů a tedy řízené plemenitbě. Vzhledem k tomu, že k projevu nemoci dochází často až na samém konci produktivního věku zvířete, je velice důležité psy testovat dříve, než budou do plemenitby zařazeni. V současné době se u AUO selektuje na DKK a je sledována DLK (dysplazie loketního kloubu), které nejsou zdaleka tak vážnými onemocněními jako DM. Na DKK ani DLK se ve většině případů neumírá. Testace na DM zatím není povinná, ale v zájmu chovatelů by mělo být uskutečnění pouze takových spojení, kdy je alespoň jeden z rodičů testovaný a prostý zmutovaného genu. Jiná obrana proti této nemoci neexistuje. Je třeba si uvědomit, že stejně jako pes prostý zmutovaného genu, tak i pes, nesoucí jednu vadnou kopii genu (přenašeč) během svého života neonemocní. Z toho důvodu není v žádném případě nutné, a ani žádoucí, vyřazovat z chovu zvířata – přenašeče. Chovatelská základna plemene je příliš malá na takto razantní zásah. Během několika let bychom se vzhledem k drastickému snížení velikosti genofondu plemene mohli dočkat dalších, možná ještě závažnějších dědičných onemocnění.

Je třeba si uvědomit, že DM není chrobou novou, která se v plemeni provevuje v průběhu několika posledních let, ba naopak, DM v plemeni vždy existovala, jen jsme neměli k dispozici vhodné nástroje, kterými ji prokázat. Často byly její projevy zaměňovány s projevy DKK.

Souhrn pro chovatelskou praxi:

Oba rodiče jsou zdraví  (G/G), pak všechna štěňátka budou zdravá (G/G)

Je-li jeden z rodičů přenašeč (G/A) a druhý zdravý (G/G), pak zhruba 50% štěňat bude zdravých (G/G) a 50% bude přenašečů (G/A).

Pokud jsou oba rodiče přenašeči (G/A), pak zhruba 25% jejich potomků bude zdravých (G/G), 50% budou přenašeči (G/A) a 25% bude nemocných (A/A).

Pokud je jeden z rodičů je zdravý (G/G) a jeden z rodičů nemocný (A/A), pak všechna štěňátka budou přenašeči (G/A).

Je-li jeden z rodičů je přenašeč (G/A) a jeden je nemocný (A/A), pak zhruba 50% štěňat budou přenašeči (G/A) a 50% bude nemocných (A/A).

Pokud budou oba rodiče nemocní (A/A), pak všechna štěňátka budou nemocná (A/A).

Pes (G/G) je zdravý a nikdy se u něj neprojeví DM. Jeho potomci nikdy nebudou postiženi, ať už vzniknou ze spojení s partnerem (G/G), (G/A) nebo (A/A). Využití jedinců (A/A) v chovu ale není žádoucí – viz. níže.

Pes (G/A) je přenašeč a DM se u něj také neprojeví. V rodičovském páru ale nesmí dojít ke kombinaci dvou rodičů přenašečů (G/A), protože v takovém případě bude určité procento štěňat postižených. Vždy je třeba doržovat pravidlo kombinace přenašeč x zdravý rodič nebo zdravý x zdravý.

Pes (A/A) je postižený a neměl by být k plemenitbě používán. Jeho potomci vždy rozšíří minimálně řady přenašečů (v kombinaci se zvířetem G/G), nebo zvířat z určitého procenta postižených - v kombinaci s druhým rodičem (G/A), či zvířat 100% nemocných v kombinaci s rodičem (A/A).

VIDEA:

 

Zdroj: cswolfdog.cz

           offa.org